3 Mayıs 2011 Salı

333-585-750-916 ALTIN DEĞERİ ------333-585-750-916 GOLD VALUE

place here to learn-treasure place here to learn-treasure-defıne defıne defıne defıne sıgnal sıgns-solutıons-map-defıne path defıne-detector-cın-magıc-defıne search bars made-metals-charm-bury-bandit-defıne of documents-mound-tumulus-bandits- mystery of money-jewellery-defıne-archaeology-hıstory museums-ıslamıc-defıne natural stone-sculpture-news-mythology-antıque-archaeology-ancıent cıtıes-regıons-ancıent trade routes-horasan-ebced-sıgnal solutıons-defıne search-roman-byzantıne maps-green coıns only defıne to learn
333-585-750-916 ALTIN DEĞERİ /ALTIN AYARI/Takımda 333-585-750-916 Ne Demek

En çok karşılaştığımız sorulardan biri olan ayar konusuna burda açıklık getirmek istiyorum.
 Bilindiği üzere altının ayarı önemlidir değerini altının ayarı belirler. Genelde takılarımızın görünmeyecek iç kesimlerinde ayarlar yazar 8 - 14 - 18 - 22 gibi ibareler bulunur. Bunlar altının ayarını ifade etmektedir. Fakat bazı imalatçılar altının oranını takıların içinde yazmaktadır.

 Altın; rengi parlak sarı, kolayca şekil verilebilen, oksitlenmeyen ve ticari değeri yüksek olan bir madendir. Kimyasal element olarak simgesi AU olup, latince “Aurum” un kısaltılmışıdır. Altın; kuyumculuk, mücevherat, altın para basımı, elektronik cihazlar...vb birçok alanda kullanılmaktadır.
 
 Altının saf haline kuyumculukta “has” denir. Altının has halinin çok yumuşak olması sebebi ile; altının dayanıklılığını arttırmak, renk vermek ve değişik tercihlere hitap edebilmek için katkı maddeleri (bakır, gümüş, pirinç vs.) ile karıştırılarak ayar ve rengi belirlenir.
 Altına başlıca dört renk vermek mümkündür.

 Beyaz altın
 Sarı altın
 Yeşil altın
 Kırmızı (pembe) altın
 Ülkemizde kullanılan altın ayarları ve içerdiği altın oranları aşağıdaki gibidir.

 24 Ayar --- 1000        = Has Altındır. Genelde Kullanılmaz Çok Yumuşaktır.

 22 Ayar ---- 916       = Genellikle Bileziklerde Kullanılır. Yumuşaktır.

 18 Ayar ---- 750       = Genelde Alyanslarda ve Zincirlerde Kullanılır. Orta Sertlikdedir.

 14 Ayar ----- 585     = Aklınıza altınla ilgili gelen diğer her takıda kullanılır. Serttir.

 8 Ayar  -----  333    = Ülkemizde nadiren kullanılır. Çok eski altın denilen türdendir rengi daha koyu kırmızıdır. Çok serttir.