24 Nisan 2011 Pazar

The Coin MONEY HOW TO DO METAL CLEANING

place here to learn-treasure place here to learn-treasure-defıne defıne defıne defıne sıgnal sıgns-solutıons-map-defıne path defıne-detector-cın-magıc-defıne search bars made-metals-charm-bury-bandit-defıne of documents-mound-tumulus-bandits- mystery of money-jewellery-defıne-archaeology-hıstory museums-ıslamıc-defıne natural stone-sculpture-news-mythology-antıque-archaeology-ancıent cıtıes-regıons-ancıent trade routes-horasan-ebced-sıgnal solutıons-defıne search-roman-byzantıne maps-green coıns only defıne to learn

METAL PARA SİKKE TEMİZLEME NASIL YAPILMALI


Metal Para Temizleme
Nümismatik aleminin en çetrefilli konusuna girmiş bulunmaktasınız.
Bu konuda iki klan bulunmaktadır :
1- Parayı temizleyenler
2- Parayı temizlemeyenler

İkinci gruba dahil olan ben gene de size bir kaç yol söyleyeyim.
1- Çil para KESİNLİKLE temizlenmez. Çil olmayan para da temizlenerek çil olmaz. Teknik olarak mümkün değil.
2- Bütün madenler için özel olarak yapılmış, kimyasal temizleyiciler vardır. Yurtdışında, koleksiyon malzemesi satan yerlerde bulunur. Türkiye'de satan var mı bilmiyorum.
3- Madenine göre bir kaç ip ucu vereyim.

Altın : yumuşak bir metal olduğu için, çok dikkatli davranmak lazım. Çil ise temizlemeye çalışmayın, kullandığınız kumaş ne kadar yumuşak olursa olsun, iz bırakır. Çil olmayanlar içinse şunu uygulayabilirsiniz : bir cezveye su koyup, kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ateşten alın ve içine 1-2 çay kaşığı karbonat atın. Karbonat köpürüdükten sonra altın parayı içine bırakın. 20-30 saniye bekleyin ve dikkatlice alın. Soğuk suyun altında parmağınızla oğuşturarak durulayın.

Gümüş: özel temizleyiciler dışındakileri kullanmayın. Doğal rengi yok oluyor. Limon suyu deneyin ve ne olduğunugörün. Gümüşün doğal patinasını geri kazanması imkansızlaşıyor.

Bakır: para madenleri içinde en belalısıdır. Dış ortamdan çabuk etiklenir ve çok kolay okside olur. Limon, zac yağı ve benzeri temizleyicileri kullanmayın. Bunların bakırın doğal rengini hemen bozar, suni, yarı mat bir görünüm kazanır. Bence koleksiyon değeri sıfırdır. Çil bakır para kesinlikle özel kapama içinde saklanmalıdır. Şimdi diyebilirsiniz ki, o para bana gelene kadar kaç kişinin elinden geçmiştir. Doğru çok el değiştirmiştir, ama üzerinde her hangi bir pas izi veya parmak izi yoksa (insan teri iz bırakabiliyor) size ulaştığında çil ise, hala bir şansı var demektir.

Pirinç : kolay okside olur. Bakır ile aynı şekilde davranmak lazım.

Nikel : çok dayanıklıdır. Sıcak su altında pamağınızla temizleyebilirsiniz. Ama bir kez paslanma, çürüme emareleri göstermeye başlamışsa hiç şansı yok.

Tekrar hatırlatıyorum, bence para temizlenmemeli. İlla temizleyeceğim diyorsanız , deneme yapmadan, asıl temizlemek istediğiniz parayı kesinlikle işin içine sokmayın. Bu tür temizlik hatalarından geri dönüş yoktur.

Peki paraları ve bir sabunu elimize alıp parayı köpürte köpürte yıkayıp durularsak ne olur. tabi daha sonra kurulamak lazım. Ben böyle temizledim.Para temizleme işini iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz :

1- Kimyasal temizlik : özel para temizleme kimyasalları, limon, zac yağı gibi sıvılarla, derinlemesine yapılan temizlikler.

2- Karbonatlı su, sıcak su, sabunlu su gibi yüzeysel temizlikler.

Her durumda dikkat etmeniz gereken şey, yıkarken veya kurularken bez kullanmamanız. Bez ne kadar yumuşak olursa olsun para üzerinde iz bırakıyor. Kurulamayı, bezi sürtmeden sadece paranın üstüne basarak yapın.

Bu kadar hasas olmak gerekir mi derseniz, iyi bir koleksiyonla sıradan bir koleksiyon arasındaki farklardan birisi de budur derim
The Coin MONEY HOW TO DO METAL CLEANING
Cleaning the thorny issue of Money Numismatic entered are in the realm of metal. There are two clans in this regard: 1 - 2 clear the money - the money involved in the second group temizlemeyenler I still tell you a few road. 1 - Chilton money NEVER be removed. The money would not be cleaned without freckles freckles. Technically, it is not possible. 2 - specially made for all the metals, there are chemical cleaners. Abroad, where the collection is selling material. I dont know if selling in Turkey. 3 - According to mining in Let me give a few clues. Gold is a soft metal, should act very carefully. In Chilton attempt to clean, use a soft cloth, no matter how much, mares. For Listeners can not Cil: Put a pot of water, boil. After boiling in water from the fire and take 1-2 teaspoons soda. Carbonate köpürüdükten then drop them into the gold coin. Wait for 20-30 seconds and take carefully. Cold